Godziny otwarcia

Pon - Pią, 7:00 - 16:00

Zadzwoń

782 782 305

Auto-złom: czym jest
i jak funkcjonuje

Image

Auto-złom jest to zakład zajmujący się przetwarzaniem pojazdów.

Tutaj kupuje się samochody, zarówno te w fatalnym stanie technicznym jak i te powypadkowe oraz auta o wysokiej wartości demontowane z przeznaczeniem na części. Ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko każda firma świadcząca usługi auto- złomu musi mieć zgodę wojewody, posiadać odpowiednie wyposażenie oraz umowy z firmami recyklingowymi.

Te ostatnie są bardzo ważne. Z każdego samochodu da się odzyskać niektóre elementy. Mogą to być podzespoły mechaniczne, elektryczne, elementy karoserii lub wyposażenie samochodu. Te części ponownie trafiają na rynek. Auto-złomy to dobre miejsca na poszukiwanie oryginalnych części zamiennych w rozsądnej cenie.

Każda transakcja musi być udokumentowana i wskazywać pochodzenie poszczególnych elementów.

Nie wszystkie jednak części nadają się do dalszej eksploatacji. W takim przypadku muszą zostać poddane recyklingowi lub utylizacji. Recykling polega na ponownym przetworzeniu niektórych materiałów (metale, szkło) i wytworzenia z nich nowych produktów. Utylizacja natomiast pozwala na trwałe zniszczenie części bez szkody dla środowiska. Najczęściej zajmują się tym specjalne oczyszczalnie przemysłowe. Przede wszystkim, stacja demontażu pojazdów jest zobowiązana, aby posiadać pozwolenie na prowadzenie działalności tego typu oraz posiadać odpowiednią lokalizację.

Dopuszczalne są działki zaklasyfikowane jako teren przemysłowy lub usługowo-przemysłowy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Działalność stacji demontażu pojazdów może czasami w znacznym stopniu oddziaływać na środowisko, w związku z czym musi ona uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, aby działania były w pełni legalne.

Gdy auto trafi do auto-kasacji, zostaje rozebrane na części pierwsze. Sam demontaż rozpoczyna się od pomiaru masy pojazdu oraz usunięcia poduszki powietrznej. Kolejnym krokiem jest pozbycie się paliwa oraz wszelkich płynów eksploatacyjnych, a także oczyszczenie układu klimatyzacyjnego z czynnika chłodniczego.

Następnie wymontowywane są akumulatory, filtr oleju, katalizator spalin, szyby, opony, elementy zawierające rtęć, przedmioty wyposażenia i części, które mogą nadawać się do dalszego użytku. Są to między innymi: elementy oświetlenia, sprzęt elektroniczny, felgi stalowe i aluminiowe, podzespoły mechaniczne, czyli silniki, skrzynie biegów, amortyzatory, alternatory i rozruszniki, a także błotniki, maski, zderzaki, klapy czy drzwi, czyli ogólnie wszystko i jeszcze więcej.

Zdarza się bowiem, że w samochodzie, który ma całkiem zniszczony po wypadku przód, części z tyłu są w zasadzie nienaruszone. To właśnie na dostarczaniu używanych części samochodowych taka firma zarabia najwięcej. Kolejny zarobek pochodzi z recyklingu pozostałych części. Niewiele osób wie o tym, że dzięki maszynom do recyklingu z przewodów z wraku można odzyskać miedź i aluminium.

Te z kolei chętnie skupują firmy, które potrzebują ich do produkcji swoich towarów. Istotny jest też recykling tworzyw sztucznych, których w każdym samochodzie znajduje się naprawdę dużo. Recyklingowi poddaje się oczywiście również szkło. W rzeczywistości więc utylizuje się tylko te elementy, którym naprawdę nie da się już nadać drugiego życia.

Osoba rozbierająca samochody zna procedury demontażu pojazdów i wie, że w pierwszej kolejności demontuje się akumulator, następnie butlę gazową jeśli jest. Wszystko dzieje się w określonej kolejności. Narzędzia używane do rozbiórki są zasilane sprężonym powietrzem, co eliminuje wystąpienia iskry czy zapłonu. Na terenie stacji obowiązuje całkowity zakaz palenia czy używania ognia.

Niebezpieczne również jest wyjmowanie czy wycinanie szyb, gdyż drobinki szkła mogą uszkodzić gałkę oczną. Podczas całego demontażu w ogóle należy zachować szczególną ostrożność. Jak widać takie firmy są nam potrzebne, ponieważ złomowanie pojazdu może przynieść korzyści. Nie dość, że pozbędziemy się samochodu, którym najczęściej nie da się już bezpiecznie jeździć, to jeszcze uda nam się odzyskać chociaż trochę pieniędzy.