Godziny otwarcia

Pon - Pią, 7:00 - 16:00

Zadzwoń

782 782 305

Jak zezłomować samochód?

Image

Oddając samochód do stacji demontażu pojazdów, będziemy musieli przygotować komplet dokumentów. Niezbędny jest dowód osobisty właściciela auta, oraz jeśli są współwłaściciele to ich też. Gdy współwłaściciele nie mogą stawić się w stacji osobiście, potrzebne będzie pisemne od nich upoważnienie. Każde z nich musi zawierać dane z dowodu osobistego oraz czytelny podpis. Jeśli osoba zgłaszająca auto nie jest jego właścicielem, również musi mieć takie pisemne pozwolenie. Kolejnymi standardowymi dokumentami jest umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny pojazdu lub, w razie jego braku, dokument zastępczy od wydziału komunikacji.

W przypadku, gdy auto jest zarejestrowane na firmę, będzie potrzebny dodatkowo wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Musimy pamiętać, że przepisy nakazują opłacanie obowiązkowego OC nawet wtedy, gdy pojazd jest nieużywany. Z tego względu zamiast zostawić auto, by „dogorywało” w ogrodzie, lepiej jak najszybciej oddać je do legalnej kasacji.

Wtedy będziemy mogły je wyrejestrować w urzędzie i zostaniemy zwolnieni z opłacania OC. Nasz samochód możemy zezłomować w stacji demontażu pojazdów, posiadającej pozwolenie właściwego wojewody na prowadzenie tego typu działalności. Listę takich stacji demontażu pojazdów w danym województwie podana jest na stronie każdego urzędu Wojewódzkiego.

Tylko takie, zgodnie z ustawą o recyklingu z 20 stycznia 2005 roku, mogą zajmować się demontażem wraków samochodowych. Możemy też ewentualnie oddać samochód przedsiębiorcy, prowadzącemu punkt zbierania pojazdów. Właściciele tych punktów również muszą mieć stosowne pozwolenia udzielone przez właściwego wojewodę i współpracować z uprawnioną SDP. W obu przypadkach musimy otrzymać zaświadczenie o oddaniu pojazdu do demontażu, tylko ten dokument daje nam możliwość do wyrejestrowania samochodu. Warto wcześniej skontaktować się z wybraną stacją, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przetransportować auto.

Czy mamy je dostarczyć na własną rękę lub czy laweta dostępna w danej stacji jest dodatkowo płatna. Każda placówka ma inny cennik, dlatego warto wcześniej je porównać i wybrać takie miejsce, w którym demontaż będzie dla nas najkorzystniejszy. Pracownik stacji demontażu pojazdów podpisze z nami umowę kupna-sprzedaży, ponieważ po złomowaniu auta niektóre jego części mogą zostać ponownie wykorzystane. Kiedy dochodzi do sprzedaży auta na szrot czy auto-złom bez uprawnień do demontażu, właściciel pojazdu nie otrzyma dokumentów, uprawniających do wyrejestrowania i ubiegania się o zwrot składki ubezpieczenia OC.

W związku z tym nadal będzie widniał jako właściciel auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Po zezłomowaniu samochodu w stacji demontażu, możemy ubiegać się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony. W tym celu należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym wniosek, a także dokumenty potwierdzające kasację oraz wyrejestrowanie pojazdu. To nie wszystkie czynności, jakie powinniśmy wykonać. Po zezłomowaniu auta trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować auto.

Mamy na to 30 dni od momentu oddania samochodu do stacji demontażu pojazdów. W przeciwnym razie, możemy zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Konieczne będzie dopełnienie formalności. Oprócz wniosku o wyrejestrowanie auta, dowodu tożsamości, dowodu uiszczenia odpowiedniej opłaty, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych będzie nam potrzebne zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, które otrzymaliśmy od pracownika stacji.

Wydział komunikacji potwierdzi w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku wyrejestrowanie pojazdu. Należy pamiętać, że samochód, który oddajemy na złom będzie pozbawiony pewnych części, np. może być bez silnika. Stacja demontażu przyjmie od nas niekompletny pojazd, jednak będziemy musieli dopłacić za każdy brakujący kilogram. Nie jest to wielka opłata. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Zasadą jest, że złomowane auto musi mieć 90% masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.