Złomowanie pojazdów

Do stacji demontażu pojazdów sprzedaje się auta stare, powypadkowe, a także zniszczone, skorodowane, spalone lub po prostu niechciane. Wśród nich są pojazdy każdego typu takie jak: osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, pojazdy uprzywilejowane, motocykle, quady, ciągniki, przyczepy rolnicze, naczepy, campingi i inne. Właściciel samochodu musi również wiedzieć, że nie może także odstawić pojazdu na parking, a następnie przestać płacić ubezpieczenia. Auto bowiem najpierw koniecznie trzeba wyrejestrować, z kolei do tej czynności konieczne jest spełnienie bardzo solidnych podstaw. Wszystko opisane jest w art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.
Wynika z niego jednoznacznie, że samochód będzie podlegał wyrejestrowaniu przez właściwy organ ze względu na miejsce ostatniej jego rejestracji, gdy: samochód zostanie przekazany przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub przedsiębiorcy, który zajmuje się prowadzeniem punktu zbierania pojazdów,lub jak pojazd zostanie skradziony. Jeżeli nastąpił wywóz pojazdu z kraju, gdy samochód został wyrejestrowany za granicą lub zbyty za granicą. Jak dojdzie do zniszczenia pojazdu za granicą i jak została udokumentowana nie tylko trwała, ale również zupełna utrata posiadania danego pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Albo jak nastąpiło przekazanie niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub przedsiębiorcy, który prowadzi punkt zbierania pojazdów, a także gdy nastąpiło wycofanie danego pojazdu z obrotu.
Jak wiadomo zdecydowanie najczęstszym sposobem, by wyeliminować wspomniany kłopot będzie złomowanie samochodu. Koniecznie trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób, by później nie trzeba było zastanawiać się nad rozwiązaniem ewentualnych problemów. By móc zezłomować samochód, musi on posiadać numer VIN bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy.
Decydując się na złomowanie auta powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu. Następnie wydawane jest oświadczenie , które jest potwierdzeniem ich unieważnienia, a także zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu. Jest ono wydawane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla właściciela pojazdu, drugi dla właściciela stacji demontażu a trzeci przeznaczony jest dla wydziału komunikacji. Później właściciel zezłomowanego auta musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Złomowanie pojazdów przynosi wiele korzyści, oprócz tego, że pozbędziemy się niesprawnych aut, możemy cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. Wysokość kwoty zależy głównie od wagi samochodu.
Jednoznacznie nie można stwierdzić ile za złomowanie auta dostaniemy pieniędzy. Zależy to bowiem od indywidualnego sposobu wyceny wybranej firmy, a także wielu różnorodnych czynników. Po indywidualnej wycenie auta można wtedy konkretnie stwierdzić wartość danego pojazdu. Warto zaznaczyć, że każda firma indywidualnie ustala własny sposób wyceny, dlatego na wartość złomowanego samochodu mogą wpływać rozmaite czynniki. Rozmontowany samochód to jedna wielka góra odpadów takich jak szkło, tworzywa sztuczne, złom gruby, blacha, mosiądz, aluminium, ołów, platyna. Każdy z tych surowców nadaje się do ponownego wykorzystania po przetworzeniu. Będące w dobrym stanie technicznym elementy są wykorzystywane jako części używane, dzięki czemu kierowcy mogą skorzystać z nich w niżej cenie.
To bardzo ważne, bo dobrze wykonany recykling pomaga chronić środowisko i unikać wieloletniego zalegania auta na złomowisku. Co więcej pozwala nam odzyskać część pieniędzy, bo za złomowanie auta możemy zarobić od 300 do nawet 500 zł w zależności od wagi pojazdu. Zanim samochód trafi do prasy, kierownik stacji wraz ze sprzedawcami oceniają jego stan techniczny, sprawdzając które z części nadają się do odzyskania. Później następuje wymontowanie niebezpiecznych części. Odpady są następnie segregowane według oznaczenia, a także magazynowane do czasu zabrania ich przez firmę zajmująca się wywozem tego typu substancji.